Zobu higiēna: Ko ietver šī procedūra un kāpēc tā ir svarīga kopējai mutes dobuma veselībai?

 Zobu higiēna: Ko ietver šī procedūra un kāpēc tā ir svarīga kopējai mutes dobuma veselībai?

Lai cilvēkam būtu veseli un skaisti zobi, nepietiek tikai ar rūpīgu to kopšanu mājas apstākļos. Izmantojot parasto zobu birstīti pastu un zobu diegu, nav iespējams notīrīt pilnīgi visu mīksto, aplikumu, pigmentu, kā arī zobakmeni. 

Zobu higiēna. Kāpēc tā ir svarīga?

Lai to paveiktu, nepieciešama profesionāla zobu higiēna, kuru veic higiēnists zobārstniecības krēslā, izmantojot speciālu aprīkojumu, īpašus instrumentus un dažādus materiālus.

promo image

Profisionālai zobu higiēnai ir liela loma gan mutes dobuma veselības uzturēšanā, gan arī  zobārsta darbu atvieglošanā. Uz pilnībā notīrītiem zobiem vieglāk redzami dažādi bojājumi, kā arī iespējami kvalitatīvāki ārstēšanas rezultāti. Ja zobu aplikums un zobakmens netiek regulāri noņemts, var parādīties dažādas mutes dobuma saslimšanas, kuru novēršanai būs nepieciešama stomatoloģiska ārstēšana:

- Zobu kariess – ir infekcioza saslimšana, kā rezultātā rodas zoba cieto audu zudums. Visbiežāk attīstās uz virsmām starp zobiem un zoba kožamajās virsmās. Šo zobu saslimšanu var samazināt izmantojot pareizu zobu tīrīšanas tehniku, kā arī regulāri lietojot piemērotu zobu diegu.
- Smaganu iekaisums jeb gingivīts – sārtas, pietūkušas un asiņojošas smaganas;
- Periodontīts – zobus iekļaujošo kaulaudu un mīksto audu iekaisums, kura rezultātā veidojas tā saucamās smaganu “kabatas”, var atsegties zobu saknes un zobi var kļūt jutīgi;
- Nepatīkama elpa jeb Halitoze: ja mutē ilgstoši uzkrājas aplikums, tas rada labvēlīgu vidi dažādu mikroorganismu attīstībai, kuri savukārt kairina un novājina mutes dobuma imunitāti, kā arī rada gļotādas slimības. Kad smaganu audi iekaisuši, mutē esošie mikroorganismi caur tiem var nonākt asinsritē. Ja cilvēka imunitāte nav pietiekami spēcīga, šie mikroorganismi, nokļūstot līdz orgāniem, var izraisīt nopietnas saslimšanas.


Kā norit zobu higiēnas procedūra?

Sākumā pacients tiek iztaujāts par vispārējo veselības stāvokli un mutes kopšanas paradumiem. Tiek vaicāts par viņa uztura paradumiem, smēķēšanu, medikamentu lietošanu, zobu kopšanu, kā arī līdzekļiem, kuri ikdienā tiek izmantoti, lai uzturētu tīrus un veselus zobus. Tiek uzzinātas pacienta sūdzības, ja tādas ir. Tālāk higiēnists apskata pacienta mutes dobuma veselības stāvokli. Novērtē smaganu veselību, aplikuma un zobakmens daudzums, kā arī ar speciālu instrumentu izmēra «smaganu kabatu» dziļumu. Nākošajā vizītē novērtē ārstēšanas rezultātus. Ja tiek konstatēts, ka zobiem ir kariozi bojājumi vai aizdomas par tādiem, higiēnists rekomendē konsultāciju vai ārstēšanu pie zobārsta. Pēc tam higiēnists sniedz padomus, kā rīkoties, lai pacients uzturētu mutes dobuma veselību labā stāvoklī. Izmantojot žokļa modeli, demonstrē pareizu zobu tīrīšanas tehniku, kā arī motivē un pamato tīrīšanas tehnikas nepieciešamību. Ja pacients piekrīt, higiēnists uzklāj uz viņa zobiem īpašu vielu, kura ar krāsas izmaiņām iezīmē zobu aplikumu. Šāda vizuāla un praktiska pieeja palīdz cilvēkiem labāk saprast, kā pareizi rūpēties par saviem zobiem.

Turpinājumā zobu higiēnists uzsāk profesionālās mutes dobuma higiēnas procedūru:

• Izmantojot ultraskaņas aparātu, tiek notīrīts liels zobakmens;
• Ar īpašiem rokas instrumentiem noņem atlikušo zobakmeni: gan to, kurš uzkrājas uz zobiem, gan to, kas atrodas zem smaganām,
• Lai noņemtu aplikumu un zobus iekrāsojošo pigmentu, tiek izmantota  sodas strūkla vai glicīna pulveris
• Pēc tam zobus nopulē ar dažādām pulēšanas birstītēm un īpašām pastām, lai zobu virsma būtu gluda;
• Tīrīšanu noslēdz, izmantojot zobu diegu un fluora saturošas aplikācijas. Tie var būt fluora geli, pastas vai fluora lakas.

Arī bērniem nepieciešams apmeklēt zobu higiēnistu. Piemērotākais laiks, kad to darīt, ir aptuveni divarpus vai trīs gadu vecumā, kad mazajam izauguši visi piena zobiņi. Lai savu atvasi pieradinātu pie šī speciālista, vecāki sākumā var paņemt līdzi bērnu, kad vecākie brāļi vai māsa dodas pie higiēnista.

Profesionālā zobu higiēna bērniem atšķiras no tās, kuru veic pieaugušajiem. Lielākais uzsvars tiek likts uz veiksmīga kontakta nodibināšanu starp mazo pacientu un higiēnistu. Tāpat šajās vizītēs speciālists sniedz  padomus par bērnu zobu kopšanu un uzturu. Arī instrumenti un materiāli, kurus izmanto bērnu zobu tīrīšanai, atšķiras no  pieaugušo zobu higiēnas laikā izmantotajiem instrumentiem un materiāliem. Pacientam tiek vaicāts par viņa uztura paradumiem, smēķēšanu, medikamentu lietošanu, zobu kopšanu, kā arī līdzekļiem, kuri ikdienā tiek izmantoti, lai uzturētu tīrus un veselus zobus.

Apollonia higiēnists Baiba Dzanuška.