Zobi ir cilvēka vizītkarte.

 Zobi ir cilvēka vizītkarte.

Zobi ir cilvēka vizītkarte. Skaistam, veselam smaidam mūsdienās ir ļoti būtiska loma visās dzīves sfērās.

Ir zinātniski pierādīts, ka tas ļauj izskatīties jaunākam un pievilcīgākam, uzlabo pašsajūtu. Skaisti un dabiski balti zobi ir daudzu cilvēku sapnis. Diemžēl ne visi ar tādiem var lepoties. Šādos gadījumos var palīdzēt zobu balināšana, kas pieejama  zobārstniecības klīnikā. Pirms veicat šo procedūru, atcerieties, ka balināt var tikai pilnībā veselus zobus, tāpēc, pirmkārt, jums tie būs jāsalabo. Jāņem vērā, ka balināšanas efekts nav mūžīgs, un to ietekmē cilvēka uzturs, kā arī citi paradumi.

1. Zobiem ir poras – pārtikas produkti, tādi kā, vīns, kafija, melnā tēja, tumšās ogas iesūcas zobu porās un ar laiku zobi paliek tumšāki. 
 
2. Īpaši nelabvēlīgi zobu krāsu ietekmē smēķēšana. Cigaretēs esošā darva un nikotīns spēj zobu pārkrāsot, jo nikotīnam savienojoties ar skābekli, tas kļūst dzeltenīgs.
 
3. Traumas. To rezultātā zobs var mainīt krāsu, iegūstot pelēcīgu krāsu, vietām maigi rozā vai dzeltenīgu.

4. Medikamenti. Zobu krāsošana var būt raksturīga, ja tiek lietoti antihistamīni vai arī medikamenti augsta asinsspiediena ārstēšanai. Ja laikā, kad bērniem formējas zobi ( esot auglim mātes vēderā), tiek lietoti antibiotiķi- tetraciklīns vai doksicilīns, pastāv risks, ka šķiļoties patstāvīgajiem  zobiem, tie būs pārkrāsojušies. Arī ķīmijterapija var negatīvi itekmēt zobu krāsu.

 

Kā zobu balināšana darbojas?

Zobu balināšanā tiek izmantots noteiktas koncentrācijas ūdeņraža peroksīds gēla veidā, kas satur kalcija jonus, un UV gaismas lampa. Mazās koncentrācijās peroksīds zobiem nerada strukturālas izmaiņas, bet gan sašķeļ krāsvielu saites, tādējādi padarot zobus baltākus. Vienlaicīgi zobi tiek gaismoti. Gaismas ietekmē no gēla izdalās skābeklis, kas iesūcas zoba dentīnā un sašķeļ tumšo pigmentāciju. UV gaisma veicina oglekļa saišu šķelšanu, vairāk krāsvielu tiek iznīcināts, un rezultātā zobi kļūst pat par 50% baltāki nekā tad, ja balināšanas procesā tiek pielietota jebkura cita veida lampa.

 

Zobu balināšana zobus nebojā!

Vai pirms zobu balināšanas ir jākonsultējas ar zobārstu? Veicot zobu balināšanu ne tikai kabinetā zobārstniecības personāla uzraudzībā, bet arī mājas apstākļos, būtu jāpakonsultējas ar zobārstu, lai pacienta mutes dobums tiktu izmeklēts un pacients tiktu brīdināts, ja šādu procedūru nebūtu ieteicams veikt.

 

Kādos gadījumos zobu balināšana nav ieteicama?

Ja pacients izjūt zobu jutību arī ikdienā, tad, iespējams, pēc zobu balināšanas šī sajūta var pastiprināties. Balināt zobus nebūtu ieteicams:

1. ja ir slikta mutes dobuma higiēna. Ja pacientam, piemēram, ir hronisks gingivīts, tūskaina smagana, izteikts aplikums uz zobu virsmas, tad vispirms nepieciešams veikt mutes dobuma higiēnu un tikai tad zobu balināšanu;
2. ja ir atsegti zobu kakliņi- tad zobu jutība var palielināties;
3. ja ir vāja zobu emalja, ar tendenci bieži bojāties;
4. dziļš kariozs bojājums (zobu caurumi).
5. Grūtniecības laikā, bērna zīdīšanas periodā un līdz 18 gadu vecumam zobu balināšana nav atļauta. 

 

Cik ilgs laiks nepieciešams balināšanai zobārstniecības kabinetā?

Balināšana kabinetā aizņem aptuveni 2 – 2,5 stundas.

 

Vai var precīzi noteikt, kāds tonis zobiem tiks iegūts pēc balināšanas?

To, kāda balināšanas pakāpe tiks iegūta katrā individuālā gadījumā, nav iespējams noteikt. Zobiem ar dzeltenu vai dzelteni- brūnu nokrāsu ir iespējams sasniegt labāku balinošo efektu kā zobiem ar pelēku vai pelēki- brūnu nokrāsu. Balināšanas efekts var tikt panākts 8-12 toņus gaišāks.

 

Vai pēc balināšanas iegūtais tonis paliks nemainīgs?

Pacientam jārēķinās ar to, ka pēc procedūras pirmo 24- 48 stundu laikā zobu tonis var kļūt par pustoni tumšāks. Ir nepieciešamas apmēram 2 nedēļas līdz zobi iegūst pamattoni. Iegūto toni nepieciešams uzturēt ar mājas balināšanas kapēm. Pielāgotās kapes darbojas, turot balinātāju pret zobiem. Tas notiek mājās, no 30 minūtēm līdz 2 stundām  dienā, vienu līdz divas nedēļas. Balināšanas līdzeklis ir izgatavots no ūdeņraža peroksīda vai karbamīda peroksīda. To stiprums būs atkarīgs no jūsu vēlmēm un zobārsta ieteikumiem.

 

Ko darīt, ja pēc balināšanas tajā pašā dienā zobi ir ļoti jutīgi?

Pēc balināšanas pacients var izjust un var arī neizjust zobu jutīgumu. Tomēr, ja šis jutīgums ir traucējošs, liekas, ka, iespējams pat pacients izjūt sāpes, tad šādos gadījumos ieteicams iedzert kādu pretsāpju līdzekli. Parasti nepatīkamās sajūtas jau ir mazinājušās nākamajā dienā.

 

Vai ir jāievēro speciāla diēta pēc zobu balināšanas?

Pacients parasti pēc balināšanas tiek instruēts par atļauto un neatļauto produktu lietošanu uzturā. Tā saukto «Balto diētu». Parasti pirmās pāris dienas pacients nevar lietot neko tādu, kas varētu zobus iekrāsot- sarkanās bietes, kafija, tēja, baltvīns, sarkanvīns, produkti ar  augļu, ogu, dārzeņu un citu dabisku vai mākslīgu krāsvielu piedevām, un citi produkti.

Profesionāli veikta zobu balināšana ir atzīta par vienu no visdrošākajām un efektīvākajām estētiskajām procedūrām (American Dental Association, 2010).

 

Apollonia zobārstniecības higiēnists Baiba Dzanuška